Edukacja Erasmus+ trening

Trening „mentALL and physicALL health” – relacja uczestników z Polski

Erasmus + wymiana młodzieży – relacje uczestników projektu „mentALL and physicALL health” na Cyprze w październiku 2023.

Czytaj dalej
Erasmus+ partnerstwo strategiczne

Wełna z recyklingu: jak powstaje i jakie ma właściwości? Wizyta studyjna we Włoszech

W 2023 r. partnerzy projektu Tecofash, w tym nasze Stowarzyszenie, odwiedzili Prato (w Toskanii), miasto znane ze swojej wieloletniej tradycji i specjalizacji w recyklingu wełny. Podobnie jak w przypadku Łodzi, rozwój Prato oparto na przemyśle tekstylnym, i do dziś miasto ma wyspecjalizowaną dzielnicę tekstylną i wspaniałe muzeum tekstyliów, Museo del Tessuto. Podczas naszego krótkiego pobytu odwiedziliśmy sortownię tkanin post-konsumenckich, przędzalnię wełny i Rifò, lokalną firmę modową działającą w oparciu o model cyrkularny. Wizyta studyjna została zorganizowana przez Lottozero, laboratorium tekstylne, które jest jednym z partnerów Tecofash. Recykling wełny w Prato…

Czytaj dalej
drzeworyt farbiarstwo Muzeum łódzkie Łódzkie Druki Ludowe

Śladami drukarzy i farbiarzy — Pabianice

Poznaj historię pabianickich drukarzy i farbiarzy, którzy ręcznie zdobili tkaniny metodą stemplowania. Zobacz stuletnie próbniki tkanin z kolekcji Muzeum Miasta Pabianic.

Czytaj dalej
drukarstwo farbiarstwo farbowanie naturalne Regiony Łódzkie Druki Ludowe łowickie

Śladami łowickich farbiarzy i drukarzy tkanin

Poznaj historię farbiarzy i drukarzy tkanin w regionie Łowicza. Zobacz kolekcję XIX-wiecznych stempli drukarskich Muzeum w Łowiczu.

Czytaj dalej
tkactwo włókiennictwo

Włókna roślinne pozyskiwane z nasion i owoców

Włókna dzielimy na kilka głównych grup. Wyróżniamy włókna pochodzenia naturalnego, włókna syntetyczne, sztuczne i nieorganiczne (np. włókno szklane). Włókna naturalne dzielą się na roślinne, zwierzęce i mineralne. Włókna syntetyczne są wytworzone przemysłowo od początku, czyli od samego surowca. Do produkcji włókien sztucznych (ang. regenerated) używa się surowców naturalnych, które zostają poddane obróbce technicznej, np. wiskoza. Włókna roślinne pozyskuje się z różnych części roślin – nasion (bawełna, kapok i kojra, czyli włókno kokosowe), łodyg (len, konopie, juta, ramia, pokrzywa, bambus) i liści (sizal, manilla, abaca). W tym poście znajdziesz omówienie włókien…

Czytaj dalej
Grodzisko Sopot
konferencje Ludy bałtyjskie Muzeum Pomorze Rekonstrukcja historyczna Słowianie Wikingowie

Miała strój bogaty, malowany w różne światy – wystawa i konferencja

17 kwietnia miałyśmy przyjemność wziąć udział w konferencji wieńczącej wystawę „Miała strój bogaty, malowany w różne światy” (tytuł zaczerpnięty z wiersza Bolesława Leśmiana) w Grodzisku w Sopocie, które jest oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Sama wystawa była perełką dla wszystkich, których interesuje wczesnośredniowieczna odzież i ozdoby. Składała się z prezentacji obiektów muzealnych, replik, a także tablic ze świetnymi, klimatycznymi fotografiami i opisami, które w przystępny sposób opowiadały historię stroju w regionie południowego Bałtyku. W X-XII wieku w tym obszarze przenikały się trzy tradycje: skandynawska, słowiańska i bałtyjska. Nie tylko Birka!…

Czytaj dalej
tkactwo tkactwo tabliczkowe Tutorial warsztaty

Tkactwo tabliczkowe – książka

Przedstawiamy pierwszą drukowaną publikację Stowarzyszenia WICI – „Tkactwo tabliczkowe dla początkujących”, autorstwa Emilii Pawłusz. Ta niewielka objętościowo książka to wszystko, czego potrzebujesz, żeby spróbować tkać i wykonać swój pierwszy pasek na tabliczkach. O książce Tkactwo tabliczkowe to ręczne tkanie ozdobnych wstążek, tzw. krajek, za pomocą krosienek tabliczkowych. Ta sięgająca starożytności technika fascynuje bogactwem możliwości, pomimo bardzo prostych narzędzi. Technika tkania tabliczkowego ma swoją historię także w Polsce, chociaż mało kto o tym wie. Na polskim rynku próżno szukać publikacji na ten temat. Niniejsza książka ma celu wypełnić tę lukę i…

Czytaj dalej
Madder root dyeing bath
farbowanie naturalne Rekonstrukcja historyczna Wikingowie

Marzanna barwierska – jak farbować?

Marzanna barwierska daje niesamowite rezultaty także w połączeniu z różnymi zaprawami, takimi jak ałun. Jeśli ciekawią Cię efekty użycia ałunu w kąpieli z marzanną barwierską, zajrzyj do tego posta. Jeśli interesuje Cię temat barwienia naturalnego, zapoznaj się z także z tym postem, w którym opowiadamy o farbowaniu kurkumą i łupinami cebuli.

Czytaj dalej
torba z hedeby
Rekonstrukcja historyczna Rzemiosło Wikingowie

Wikińska torba z Hedeby

„Torba z Haithabu” (lub „torba z Hedeby”) to jedna z nazw w świecie rekonstrukcji historycznej wczesnego średniowiecza, do których odnosi się torba wykonana z tkaniny lub skórzanego woreczka przymocowanego do dwóch drewnianych uchwytów. Nazwa wywodzi się od osady handlowej w Szlezwiku-Holsztynie znanej jako Haithabu (po niemiecku) lub Hedeby (po duńsku/szwedzku). Haithabu było drugim co do wielkości nordyckim ośrodkiem handlowym w epoce Wikingów, jest także najstarszym miastem w Danii. Obecnie miasto jest częścią Niemiec. Na terenach dawnej osoby znajduje się obecnie muzeum i skansen – Wikinger Museum Haithabu. Wracając do torby…

Czytaj dalej
Education Erasmus+ Pomorze Rozwój zrównoważony trening

Żywa ziemia – kilka słów o permakulturze

W sierpniu 2021, w gospodarstwie agroturystycznym Żywa Ziemia, w pomorskiej miejscowości Zakrzewo, miało miejsce szkolenie „Powrót do podstaw” („Reconnecting to the Basics”) zorganizowane przez stowarzyszenie Wici. Tematyka szkolenia obejmowała zagadnienia z zakresu antropozofii wg Rudolpha Steiner’a, komunikacji bez przemocy wg Marshall’a Rosenberga oraz permakultury, na której chciałabym się skupić. Gospodarstwo Żywa Ziemia, tworzone i wciąż zmieniane jest od 1999 roku, kiedy to zostało zakupione przez obecnych właścicieli. W 2014 powstał pomysł o stworzeniu zacisznego miejsca dla znajomych i przyjezdnych, opartego na zasadach permakultury. Czym jest permakultura? To czym jest permakultura…

Czytaj dalej