Madder root dyeing bath
farbowanie naturalne Rekonstrukcja historyczna Wikingowie

Marzanna barwierska – jak farbować?

Rośliny to skarbnica barwników. Farbowanie nimi wcale nie musi być trudne. Przygotowaliśmy dla Was krótki film o jednej z najbardziej znanych roślin barwierskich – marzannie barwierskiej (rubia tinctorum), której używano już ponad 1000 lat temu. Farbowanych roślinami tkanin i wełen używa się w odtwórstwie historycznym. W naszym Stowarzyszeniu farbujemy tkaniny na potrzeby rekonstrukcji kultury materialnej okresu wikińskiego. Najczęściej wybieramy brązy, rudości i czerwienie, do których pozyskania idealna jest marzanna barwierska.

Barwienie najlepiej wykonywać na zewnątrz, na żywym ogniu i z dostępem do strumienia, jednak z powodzeniem można je przeprowadzić także w miejskich, domowych warunkach. Zobaczcie jak można pozyskać odcienie czerwieni we własnej kuchni!

Marzanna barwierska daje niesamowite rezultaty także w połączeniu z różnymi zaprawami, takimi jak ałun. Jeśli ciekawią Cię efekty użycia ałunu w kąpieli z marzanną barwierską, zajrzyj do tego posta. Jeśli interesuje Cię temat barwienia naturalnego, zapoznaj się z także z tym postem, w którym opowiadamy o farbowaniu kurkumą i łupinami cebuli.

Powiązane