Edukacja Erasmus+ trening

Trening „mentALL and physicALL health” – relacja uczestników z Polski

W październiku 2023 r. nasze stowarzyszenie wzięło udział w programie mobilności młodzieży Erasmus+ na Cyprze. Wysłaliśmy czworo wolontariuszy i jedną osobę pracującą z młodzieżą, którzy są zainteresowani pozaformalnym uczeniem się radzenia sobie ze stresem.

Siedmiodniowe szkolenie nosiło nazwę „mentALL and physicALL health” i zostało stworzone, aby dać młodym ludziom wiedzę na temat dbania o swoje zdrowie psychiczne w szybko zmieniającym się nowoczesnym społeczeństwie. W ramach tej szerokiej idei zaprezentowano szereg narzędzi i metod, które pomagają w holistycznym i skutecznym radzeniu sobie z kwestiami związanymi ze stresem fizjologicznym i napięciem psychicznym.

Program oferował interaktywne działania, takie jak ćwiczenia ze specjalistami, interaktywne gry, symulacje i gry fabularne, dyskusje i warsztaty rękodzieła. Wszystkie metody pochodzą z dziedziny edukacji pozaformalnej i są tak dobrane, aby odpowiadały różnym stylom i potrzebom uczenia się.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Between Us Cyprus, nieformalną organizację młodzieżową, której członkowie cenią różnorodność, integrację społeczną i środowisko oraz chcą aktywnie angażować się w projekty Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się w Pervolii, niedaleko Larnaki, na Cyprze.

W Stowarzyszeniu WICI realizujemy mobilności i partnerstwa w ramach programu Erasmus+ od ponad 7 lat. Z przekonaniem możemy stwierdzić, że takie działania, wymagające interakcji i współpracy z osobami z różnych środowisk kulturowych i językowych, wnoszą wiele wartości do życia prywatnego i zawodowego uczestników. Niejednokrotnie projekty Erasmus+ podejmują tematy, o których nie mówi się lub nie omawia w wystarczającym stopniu w szkole, a które są bardzo ważne dla młodych ludzi. Należą do nich emocje, dobre samopoczucie, komunikacja, rozwiązywanie problemów i świadomość ekologiczna. Nasi wolontariusze, którzy wzięli udział w szkoleniu „mentALL and physicALL health”, podzielili się kilkoma refleksjami na temat tego, czego doświadczyli i co wynieśli z wymiany młodzieżowej Erasmus+ na Cyprze. Posłuchajmy ich głosów.

Przygoda na Cyprze była moim pierwszym Erasmusem i muszę powiedzieć, że było to jedno z najlepszych doświadczeń życiowych. Poznałam wielu wspaniałych ludzi, którzy zainspirowali mnie do podróżowania i poznawania innych kultur. Podczas warsztatów panowała luźna i przyjazna atmosfera, która przede wszystkim otworzyła mnie na mówienie po angielsku bez skrępowania. To doświadczenie pomogło mi przełamać barierę językową, która była moim dużym problemem przed wyjazdem, utrudniającym komunikację.

Warsztaty pomogły mi również przezwyciężyć nieśmiałość i nauczyłam się wyrażać siebie poprzez teatr i sztukę. Otworzyłam się na swoje uczucia i nauczyłam się radzić sobie ze stresem. Wszystkie wskazówki, które otrzymałam na warsztatach z pewnością ułatwią mi radzenie sobie z problemami życia codziennego.

Najbardziej podobał mi się wieczór międzykulturowy, gdzie rozmowy, tańce i śmiechy trwały do samego rana! Oprócz warsztatów mieliśmy okazję zwiedzić Larnakę – miasto o pięknej architekturze, gdzie mogliśmy popływać w morzu i zjeść pyszne lokalne jedzenie, zrobiliśmy też mnóstwo świetnych i zabawnych zdjęć!

Muszę przyznać, że wyspa Afrodyty skradła moje serce i na długo pozostanie w mojej pamięci. Nie mogę się doczekać kolejnej przygody na Erasmusie!

Klaudia

W ciągu tygodniowego wyjazdu poznaliśmy różne techniki radzenia sobie ze stresem. W tym celu tworzyliśmy różne prace plastyczne, w tym mandale. Mieliśmy wiele aktywności fizycznych na świeżym powietrzu.

W trakcie warsztatów każdy miał też okazję wyrazić anonimowo swoje obawy. Po czym wspólnie szukaliśmy sposobów ich rozwiązania. Odbyły się również zajęcia poświęcone otwartości i nauki wzajemnego zaufania przy jednoczesnym zachowywaniu swoich granic i uczeniu się asertywności. Nie zabrakło również okazji do poznania podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy, a także technik samoobrony.

A w tle tego wszystkiego dowiadywaliśmy się czegoś nowego na temat różnych kultur. Podczas jednego z wieczorów wspólnie śpiewaliśmy piosenki w różnych językach.  Mieliśmy również okazję poznać tradycyjne przysmaki każdego z krajów uczestniczących w wyjeździe, w tym cypryjskie. Nie zabrakło również wycieczki do Larnaki, gdzie spędziliśmy większość dnia na wspólnych aktywnościach i zwiedzaniu.

Był to zdecydowanie niezapomniany wyjazd pozwalający na poznanie różnych sposobów radzenia sobie ze stresującymi nas sytuacjami w życiu codziennym, także umożliwiający poznanie różnych kultur. 

Ewelina

Właśnie wróciłem z niesamowitego szkolenia Erasmus na Cyprze. To była naprawdę niesamowita podróż i jestem naprawdę wdzięczny za to doświadczenie. Ludzie na Cyprze byli wyjątkowo gościnni, a po wylądowaniu z łatwością znaleźliśmy wszystkich uczestników. Na początku byłem trochę zdenerwowany pobytem w nowym kraju, ale okazało się, że jest świetnie.

Mieliśmy naprawdę miłą kolację powitalną z lokalnym jedzeniem, a kucharze i kelnerzy byli fantastyczni. Potem byłem bardzo zmęczony długą podróżą i chciałem tylko znaleźć swoje łóżko. Ale kiedy wszyscy spotkaliśmy się pierwszej nocy, poczułem się, jakbyśmy natychmiast stali się bliską grupą. Wszelkie obawy po prostu zniknęły.
Wykonaliśmy ćwiczenie, w którym podzieliliśmy się naszymi oczekiwaniami i obawami, co było bardzo pomocne. Sprawiło, że poczuliśmy się zgrani i przełamaliśmy wszelkie bariery. Organizatorzy zorganizowali dyskusje, warsztaty i zajęcia, które pomogły nam lepiej zrozumieć stres, stworzyć grupy i spojrzeć na rzeczy w nowy sposób.

Trenerzy i ludzie w grupie byli bardzo zaangażowani i inspirujący. Stworzyliśmy wspierającą przestrzeń, w której czuliśmy się bezpiecznie, ucząc się i rozwijając. Najważniejszym wydarzeniem było dla mnie poznanie różnych rodzajów stresu i sposobów radzenia sobie z nim. To przydatna wiedza w codziennym życiu, jak rozmawiać z przyjaciółmi i jak radzić sobie z ludźmi, których spotykamy. Historie innych uczestników, ich doświadczenia i podejście do pytań i kwestii naprawdę mnie poruszyły i zainspirowały do mądrzejszego zarządzania emocjami i stania się bardziej wyrozumiałą osobą. Dużą lekcją było dla mnie to, jak rozmawiać o stresujących momentach w moim życiu.

Szczególnym ćwiczeniem, które wywarło na mnie ogromny wpływ, była medytacja zmysłów. Dzięki medytacji z przewodnikiem połączyłem się z pięknem natury i stałem się bardzo świadomy swojego otoczenia. Był to moment wyciszenia, szansa na zastanowienie się nad moją podróżą. Po wzięciu w niej udziału byłem pewien, że ta aktywność jest czymś, co chcę włączyć do mojej rutyny w domu.

Wspólnie stawialiśmy czoła wyzwaniom, dużo się śmialiśmy i czuliśmy się jak zespół. I oczywiście każdy dzień kończył się pysznym lokalnym jedzeniem, co czyniło go idealnym zakończeniem. Patrząc wstecz, jestem bardzo wdzięczny za to doświadczenie. Zdobyłem wspaniałe wspomnienia, nowych przyjaciół i nauczyłem się ważnych rzeczy. Wielkie podziękowania dla wspaniałych organizatorów, którzy sprawili, że to wszystko się wydarzyło! 😊

Tomasz

Powiązane