Rzemiosło tkactwo tkactwo tabliczkowe Tutorial

Tkactwo tabliczkowe – przewodnik cz. 3. Darmowe materiały do nauki

Interesuje cię tkanie krajek na tabliczkach, ale nie wiesz jak zacząć? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem. W części 3 przedstawiamy najlepsze (naszym zdaniem) i darmowe materiały do samodzielnej nauki.

Wstęp i teoria (jak nawlec tabliczki, jak czytać wzory, jak działa ta technika)

Warto pamiętać, że sposobów numerowania tabliczek oraz zapisu schematu nawlekania jest wiele – nie zdziw się, jeśli każda z poniższych stron zaproponuje inny. Na szczęście wszystkie są wzajemnie “przekładalne”.

Shelagh Lewins, “The Ancient Craft of Tablet Weaving. Getting Started” – podstawy, bardzo rzetelna strona pod kątem wzorów historycznych

Blog Oltramar, Cardweaving – wprowadzenie, omówienie techniki

Phiala’s String Pages, Basic Tablet Weaving (wstęp), Threading Tablets (nawlekanie tabliczek) oraz Tablet Weaving Theory (szczegółowe wyjaśnienie, jak działa przesmyk tkacki tabliczek oraz jak projektować wzory)

Tablet Weaving by Lise Ræder Knudsen – strona duńskiej badaczki tkactwa tabliczkowego, jak zrobić tabliczki z kartonu, rekonstrukcje i badania nad historycznymi krajkami

Warping your Mini Card / Tablet Loom – nawlekanie wszystkich tabliczek jednocześnie w użyciem krosna ręcznego (“inkle loom”)

Basic Beginner Brocading – wprowadzenie do tkania na tabliczkach oraz opis techniki broszowania.

 

Pierwsza krajka krok po kroku

Blog Mim’s Muddle, From pattern to woven band – step by step

Na podstawie tej strony wykonałam pierwszą w życiu krajkę, polecam!

 

Po polsku

Blog Dorartthea, “Jak zrobić…krajkę na tabliczkach” oraz dwa krótkie filmy instruktażowe

Blog Ablaart, “Kurs tkania krajek na tabliczkach dla bardzo początkujących” (zawiera także video)

Słowiańska Inspiracja, Jak tkać krajki na tabliczkach tkackich? (video)

Przewodnik Wici, Nawlekanie i ustawianie tabliczek

 

Bazy wzorów

Mim’s Muddle, 16-stronicowy PDF z wzorami (od 8 do 28 tabliczek, nawlec tabliczki należy według systemu przedstawionego we wpisie “From pattern to woven band – step by step”).

Autorskie wzory Shelagh Lewis oparte o znaleziska archeologiczne z wczesnego średniowiecza, podzielone według stopnia autentyczności.

Carolyn Priest-Dorman, Viking-Style Tablet Weaving: Birka Strapwork Motif – jeden z podstawowych, najbardziej popularnych wzorów z epoki Wikingów.

Carolyn Priest-Dorman, Three Recipes for Fourteenth- and Fifteenth-Century Tablet Weaving – trzy wzory z późnego średniowiecza

 

Bazy informacji i publikacji

Repozytorium stron internetowych i publikacji z materiałami do nauki tkania na tabliczkach oraz informacji o technikach na wszystkich poziomach zaawansowania, Tablet Weavers’ International Studies and Techniques

Baza bibliograficzna publikacji (w różnych językach) o tkactwie publiczkowym, *The Ultimate* Tablet Weaving Bibliography

 

Grupy na Facebook’u

Historic Tablet Weaving – duża baza materiałów o historycznych wzorach i przemili ludzie, którzy wspierają wiedzą i poradami w zakresie rekonstrukcji dawnych wzorów

Tablet Weaving Sharing – grupa przeznaczona do dzielenia się postępami w tkaniu i wzorami (współczesnymi i historycznymi)

String Theory Tablet Weaving – grupa dla osób tkających współczesne pasy

 

Programy

Guntram’s Tablet Weaving Thingy (GTT) – prosty i darmowy program do projektowania wzorów, zawiera sporą ilość gotowych wzorów (w różnych technikach) oraz instrukcję obsługi; Używam tego programu od kilku lat, na portalu Pinterest (zobacz moją tablicę GTT) można znaleźć setki wzorów zaprojektowanych w tym programie. Wadą jest brak aktualizacji. Działa zarówno pod Windows, jak i Linux. 

 

Przykład prostego wzoru zaprojektowanego przeze mnie w programie GTT, z którego można odczytać schemat nawlekania tabliczek (threading diagram), ich ustawienie oraz kolejność ruchów.

Instrukcję, jak odczytać wzór z GTT znajdziesz w tym video lub w instrukcji do programu GTT (manual w pliku rtf lub doc do pobrania ze strony).

Card Weaver from The Loomy Bin – bardzo prosty, darmowy software do projektowania wzorów, na Windows oraz Linux. Polecam go dla porównania z GTT. 

Powiązany post: W części 4 naszego przewodnika wyjaśniamy, jak nawlec i wykonać pierwszą krajkę na 10 tabliczkach na podstawie wzoru z GTT.

Spis materiałów jest aktualizowany (wersja z 8.09.2020).

Projekt “Tkactwo tabliczkowe wczoraj i dziś – badania, warsztaty, monografia”, w ramach którego powstał przewodnik po tkactwie tabliczkowym zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo

Powiązane