Latem 2020 Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprosiło nasze Stowarzyszenie do współpracy przy realizacji filmów edukacyjnych. Wzięłyśmy udział w czterech filmach. Dwa dotyczyły obiektów archeologicznych – ceramiki oraz broszowanej krajki z XIII wieku (o tym zabytku przeczytacie sporo na naszym blogu), a kolejne dwa kultury ludowej – pracy młynarza i zielarstwa. Naszym planem był skansem Łęczycka Zagroda Chłopska położona w malownicznym Kwiatkówku oraz przestrzenie łódzkiego Muzeum. Praca na planie była świetnym doświadczeniem – miałyśmy możliwość zaprezentowania naszych pasji szerszej publiczności, a także merytorycznej współpracy z ekspertami Muzeum. Cieszymy się, że mogłyśmy wesprzeć Muzeum w działaniach promujących kulturę dawną i ludową, a także instytucje kultury województwa łódzkiego, w którym zarejestrowana jest nasza organizacja. Zapraszamy do obejrzenia efektów projektu!
„W starym młynie”, 2020, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Film opowiada o pracy wiejskiego młynarza. W drugiej części Anna Raczkowska pokazuje jak zrobić podpłomyki.
Bardko czy tabliczka? Jak powstaje krajka, 2020, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Opowieść o unikatowej krajce z XIII wieku, będącej w kolekcji Muzeum. W drugiej części Emilia Pawłusz pokazuje jak utkać podobną taśmę za pomocą tabliczek.
„Wyczarowane z gliny. Metody lepienia naczyń bez użycia koła garncarskiego”, 2020, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
W filmie o dawnej ceramice Anna Raczkowska pokazuje jak mogły być wytwarzane i zdobione naczynia 6000 tysięcy lat temu, kiedy jedynym narzędziem rzeźbiarza były jego dłonie i wyobraźnia.
„Zielarstwo dawniej i dziś. Wybrane rośliny i ich zastosowanie w medycynie ludowej”, 2020, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Film porusza temat ludowej wiedzy w zakresie zielarstwa i ziołolecznictwa. Anna Kępa opowiada o lecznicznych i barwierskich właściwościach wybranych roślin powszechnie występujących w Polsce.