Dotknij Łodzi! 2022

Wiosną 2022 Stowarzyszenie Wici otrzymało dofinansowanie na kontynuację i rozwinięcie zeszłorocznego projektu “Dotknij Łodzi!. Będziemy kontynuować spacery sensoryczne w przestrzeni parków oraz po raz pierwszy, w łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Oprócz tego odbędą się dwa warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych poświęcone tworzeniu ścieżki sensorycznej w domu oraz haftowaniu tkanin tak, aby miały walory sensoryczne. O wszystkich nadchodzących wydarzeniach będziemy informować na stronie Facebook Stowarzyszenia. Projekt „Dotknij Łodzi! – Spacery sensoryczne i warsztaty edukacyjne” jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Anna Raczkowska, prezeska Wici, rzeźbiarka, założycielka Hap Hap Studio, laureatka nagrody Prezydent Łodzi.

Spacery sensoryczne

W ramach projektu zaprosiliśmy mieszkańców Łodzi do udziału w czterech spacerach sensorycznych, w których udział był nieodpłatny.

Spacer sensoryczny zakłada doświadczanie przyrody i miejskiego krajobrazu wszystkimi zmysłami: wzrokiem, słuchem, węchem, dotykiem, priopriocepcją (zmysłem czucia ruchu i położenia własnego ciała).

W Parku im. księcia Józefa Poniatowskiego zaprosiliśmy uczestników do wykonania ćwiczeń sensorycznych w roślinnym labiryncie oraz podziwialiśmy faktury jakie tworzą wiekowe pomniki przyrody. Wyjątkowy rodzinny spacer odbył się w Parku Źródliska, gdzie uczestnicy poznali historię pomnika Wróbelka Ćwirka. Dowiedzieli się również jak powstają pomniki z brązu. Anna Raczkowska zaprezentowałą narzedzia używane w warsztacie rzeźbiarza oraz opowiadała o procesie przygotowania modeli woskowych do odlewów w brązie. W tej edycji projektu Dotknij Łodzi odwiedziliśmy również Ogród Botaniczny z młodzieżą licealną. Tu dodatkowo prowadzaca zaproponowała młodzieży krótką historię zmysłów w formie wspólnego ćwiczenia. Uczestnicy dowiedzieli się jak Arystoteles wpłynął na współczesny podział zmysłów. Podczas spacerów uczestnicy mogli poznać proste metody relaksacji, które wpływają na złagodzenie napięć fizjologicznych oraz psychiczno-emocjonalnych. Odwiedziliśmy również skansen, który znajduje się na terenie Ogrodu.

Warsztaty

Tegoroczną edycję projektu rozszerzyliśmy o warsztaty, które miały przygotować uczestników do samodzielnego uaktywniania zmysłów poprzez odpowiednie materiały i ćwiczenia.

1. Ścieżki sensoryczne dla dzieci i dorosłych – jak budować w domu i w plenerze?

W sierpniu spotkaliśmy się na warsztatach budowania ścieżek sensorycznych, które odbyły się w Parku Źródliska. Spotkaliśmy się z dziećmi i rodzicami, a także edukatorami zainteresowanymi edukacją sensoryczną. Na początku rozmawialiśmy o znaczeniu zmysłu dotyku w rozwoju dziecka, ale też osób dorosłych. Prowadząca Anna Raczkowska tłumaczyła jak doświadczenie różnych powierzchni wpływa na receptory znajdujące się na skórze oraz mięśniach, a także jak dzięki ćwiczeniom rozwijać m. in. zmysł równowagi. Potem zaprosiliśmyuczestników do wspólnego budowania ścieżki sensorycznej i doświadczania różnorodnych nasion oraz tkanin o ciekawej fakturze. Uczestnicy dowiedzieli się jak samodzielnie przygotować ścieżkę sensoryczną, jakich materiałów użyć, by odpowiednio wpływać na zmysł dotyku.

2. Haft bąbelkowy – jak tworzyć ozdobne powierzchnie sensoryczne?

Na warsztatach prowadząca zaprezentowałą stroje i tekstylia ozdabiane haftem. Uczestnicy mogli zainspirować się haftami użytymi np. w strojach ludowych z różnych części Europy, czy serwetach. Anna Raczkowska zaprezentowała również użycia haftu we współczesnym wzornictwie. Podczas warsztatów haftu ozdabialiśmy m.in. torby, a młodzież miała okazję zasiąść za maszyną do szycia. Część grupy samodzielnie zaprojektowałą wzory haftów, można było też skorzystać z motywów przygotowanych wcześniej. Młodzież poznała podstawowe i tradycyjne techniki wyszywania, które można wykorzystać w projektowaniu nowoczesnych wzorów.

Filmy edukacyjne

Finałowym rezultatem projektu są dwa krótkie filmy edukacyjne prezentujące spacery sensoryczne po łódzkich parkach i ogrodach. Te wirtualne spacery mają na celu zainspirować widzów do zwiedzania łódzkich parków w bardziej świadomy sposób – multisensorycznie, pobudzając zmysły słuchu, dotyku, wzroku. Widzowie zyskają też nową perspektywę na rzeźbę – perspektywę twórcy. Zapraszamy do obejrzenia tych i innych filmów na naszym kanale Youtube.

Dotknij Łodzi – Park staromiejski – Natura i Brąz

Park staromiejski – ceramika i metal

Filmy z poprzedniej edycji Dotknij Łodzi (2021):

Partner promocyjny: Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Zadanie “Dotknij Łodzi! – Spacery sensoryczne i warsztaty edukacyjne” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Łodzi. Dziękujemy za wsparcie!