Dotknij Łodzi! 2022

Wiosną 2022 Stowarzyszenie Wici otrzymało dofinansowanie na kontynuację i rozwinięcie zeszłorocznego projektu “Dotknij Łodzi!. Będziemy kontynuować spacery sensoryczne w przestrzeni parków oraz po raz pierwszy, w łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Oprócz tego odbędą się dwa warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych poświęcone tworzeniu ścieżki sensorycznej w domu oraz haftowaniu tkanin tak, aby miały walory sensoryczne. O wszystkich nadchodzących wydarzeniach będziemy informować na stronie Facebook Stowarzyszenia. Projekt „Dotknij Łodzi! – Spacery sensoryczne i warsztaty edukacyjne” jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Anna Raczkowska, prezeska Wici, rzeźbiarka, założycielka Hap Hap Studio, laureatka nagrody Prezydent Łodzi.

Spacery sensoryczne

W ramach projektu zaprosimy mieszkańców Łodzi do udziału w czterech spacerach sensorycznych, w których udział będzie nieodpłatny.

Spacer sensoryczny zakłada doświadczanie przyrody i miejskiego krajobrazu wszystkimi zmysłami: wzrokiem, słuchem, węchem, dotykiem, priopriocepcją (zmysłem czucia ruchu i położenia własnego ciała).

Warsztaty

W ramach „Dotknij Łodzi!” odbędą się dwa bezpłatne warsztaty edukacyjne, prowadzone przez Annę Raczkowską.

1. Ścieżki sensoryczne dla dzieci i dorosłych – jak budować w domu i w plenerze?

Podszas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak ważne jest poznawanie świata multisensorycznie oraz jak możemy stosować proste materiały, by relaksacyjnie wpływać na układ nerwowy. Razem zbudujemy mobilną ścieżkę sensoryczną, po której kilkakrotnie przejdziemy, stosując różnorodne podejścia i ćwiczenia. Prowadząca omówi również możliwości budowy ścieżki we własnym ogrodzie.

2. Haft bąbelkowy – jak tworzyć ozdobne powierzchnie sensoryczne?

Podczas warsztatów skupimy się na rozwijaniu motoryki ręki, zobaczymy też jak haft może stać się metodą relaksacyjną. Wspólnie stworzymy pracę – prowadząca pokaże nowoczesne metody haftowania, techniki dzięki którym osiągniemy różne faktury na powierzchni tkaniny. Warsztat odbędzie się w plenerze, w formie pikniku na kocach – będziemy pracować w parku inspirując się strukturami otaczającej natury.

Filmy

Finałowym rezultatem projektu będą dwa krótkie filmy edukacyjne prezentujące spacery sensoryczne po łódzkich parkach i ogrodach. Te wirtualne spacery mają na celu zainspirować widzów do zwiedzania łódzkich parków w bardziej świadomy sposób – multisensorycznie, pobudzając zmysły słuchu, dotyku, wzroku. Widzowie zyskają też nową perspektywę na rzeźbę – perspektywę twórcy. Zapraszamy do obejrzenia filmów, które stworzyliśmy w poprzedniej edycji projektu oraz na nasz kanał Youtube.

Partner promocyjny: Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Zadanie “Dotknij Łodzi! – Spacery sensoryczne i warsztaty edukacyjne” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Łodzi. Dziękujemy za wsparcie!