Edukacja Rzemiosło tkactwo tabliczkowe Tutorial

Tkactwo tabliczkowe – przewodnik cz. 11. Wzory z Muzeum Etnograficznego w Krakowie

Interesuje cię tkanie krajek na tabliczkach, ale nie wiesz jak zacząć? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem. W części 11 prezentujemy 3 wzory do tkania oparte o krajki z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Czas pandemii i izolacji w domu to świetny moment, żeby skierować swoją uwagę na coś kreatywnego, np. rękodzieło. Tkanie na tabliczkach angażuje tak umysł, jak i ręce. Rytm obracania tabliczek i snucia wątku relaksuje i odpręża, pozwalając umysłowi odpocząć od nadmiaru bodźców. 

W tej części przewodnika proponujemy Wam trzy wzory na 8, 10 i 12 tabliczek. Są proste do wykonania – w każdym wszystkie tabliczki poruszają się w tę samą stronę, co sprawia, że właściwie nie da się pomylić. 

Wzory inspirowane są krajkami z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Zostały zaprojektowane na podstawie zdjęć i informacji zawartych w kartach inwentarzowych. Wybraliśmy krajki, których skręt nici osnowy sugeruje, że mogły zostać wykonane na krosienkach tabliczkowych. 

Kolekcje muzealne stanowią niesamowite zasoby, z których można czerpać inspirację we własnych działaniach artystycznych. Obecnie jest to szczególnie łatwe, ponieważ spora ilość kolekcji jest dostępna cyfrowo. Mamy nadzieję, że krajki ze zbiorów MEK zainspirują Was do odkrywania muzealnych obiektów na nowo!

POBIERZ PLIK PDF – „Wzory z kolekcji MEK”

Zachęcamy do ściągania, próbowania swoich sił w tkaniu i dzielenia się rezultatami!

© Emilia Pawłusz 2020 || Licencja CC BY-NC-ND 3.0. Wolno rozpowszechniać w celach niekomercyjnych z uznaniem autorstwa.

Dziękujemy pracownikom Muzeum Etnograficznego w Krakowie za umożliwienie kwerendy online oraz wsparcie merytoryczne.

PDF jest rezultatem projektu „Tkactwo tabliczkowe wczoraj i dziś – badania, warsztaty, monografia” realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo

Powiązane