Rzemiosło tkactwo tkactwo tabliczkowe Tutorial

Tkactwo tabliczkowe – przewodnik cz. 7. Wzór „Stary Brześć” w PDF

Interesuje cię tkanie krajek na tabliczkach, ale nie wiesz jak zacząć? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem. W części 7 udostępniamy w PDF-ie wzór inspirowany znaleziskiem archeologicznym – XIII-wieczną krajką ze Starego Brześcia.

Jeśli masz ochotę utkać krajkę opartą o znaleziska archeologiczne z terenów Polski, ten wzór jest dla Ciebie. O krajce ze Starego Brześcia na Kujawach pisaliśmy już sporo – mieliśmy okazję zobaczyć ją pod lupą w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, gdzie od lat znajduje się na wystawie stałej. Ku naszej radości, krajka ta została ostatnio ponownie oczyszczona, dzięki czemu jej wzór jest znacznie lepiej widoczny. 

Krajka ze Starego Brześcia ma ponad 750 lat, jednak jej wzór całkiem dobrze wpasowuje się we współczesne wzornictwo. Dwa kolory i geometryczne motywy (niektórzy widzą w niej trójkąty, inni po prostu ukośne linie) sprawiają, że jest w jakimś sensie nowoczesna. Cóż, moda lubi wracać 🙂

XIII-wieczna krajka ze Starego Brześcia. Zdjęcie: MAiE w Łodzi.

Krajka ta to prawdziwy unikat w skali kraju. Dlaczego? Ponieważ oprócz niej jest bardzo mało zabytków wykonanych tą techniką. Krajka jest broszowana (bardziej współczesna nazwa to brokatowanie), co oznacza że posiada dodatkowy wątek – lśniącą, złotą nić tworzącą geometryczny wzór na jej powierzchni. Ma tylko 1.3 cm szerokości i jest bardzo misternie wykonana. Szczegółom technicznym krajki ze Starego Brześcia poświęciliśmy oddzielny post, w którym można zobaczyć więcej zdjęć oryginału. Będąc w Łodzi, warto zajrzeć do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego, gdzie krajka ta jest na wystawie stałej.

Wracając do możliwości utkania naszej gwiazdy – krajki ze Starego Brześcia, przyjrzeliśmy się jej wzorowi i stworzyliśmy prostszą wersję wzory na tabliczki z czterema otworami, bez broszowania i kombinacji w zakresie bazowego splotu. Po zapoznaniu się z poprzednimi częściami naszego przewodnika, jesteś w stanie go wykonać. Poniższy wzór został wygenerowany w programie GTT służącym do projektowania wzorów na tabliczki. Jeśli nie wiesz jak odczytać wzór, zapoznaj się z częścią 4 niniejszego przewodnika. 

Taśma tabliczkowa ze Starego Brześcia – pobierz wzór w PDF

Wzór wytkany inspirowany krajką ze Starego Brześcia.
Diagram nawlekania tabliczek do wzoru inspirowanego taśmą ze Starego Brześcia. Autorka: Emilia Pawłusz
Wzór do tkania na tabliczkach inspirowany taśmą ze Starego Brześcia. Autorka: Emilia Pawłusz

Omówienie wzoru

Wzór wymaga 10 tabliczek. Zachęcamy do dodania tabliczek krawędzi, np. dwu po każdej stronie nawleczonych nićmi w jednym kolorze. Tabliczki wzoru posiadają 3 nici w kolorze tła i 1 w kolorze wzoru, czyli ukośnych linii. Dobrze sprawdzą się kontrastujące kolory. Można także poeksperymentować z grubością nici – grubsza nić wzoru wyeksponuje go i doda wrażenia przestrzenności (kto powiedział, że tkanina musi być płaska…). 

Tabliczki w pozycji wyjściowej ustawione są w pozycji “Z”. Otwory mają nazwy ABCD. Diagram pokazuje jaki kolor nici powinien znaleźć się w otworze w danej pozycji. 

Sekwencję ruchów czytamy od dołu, oznacza to, że tkanie zaczynamy od 4 ruchów do przodu. Kolejne ruchy wykonujemy “w parach”. I tak na przykład, w ruchu nr 5 i 6 tabliczki 1-2 obracają się do tyłu, a 3 do 10 dalej do przodu. W ruchu nr 7 i 8 1-4 idą do tyłu, 5-10 do przodu i tak dalej. Wzór jest dość prosty i rytmiczny.

Taśma tabliczkowa ze Starego Brześcia – pobierz wzór w PDF

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu: info(at)wici.org.pl lub bezpośrednio do Emilii Pawłusz, która koordynuje ten projekt, Instagram @_lostthread_

Projekt “Tkactwo tabliczkowe wczoraj i dziś – badania, warsztaty, monografia” zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo

Powiązane