Muzeum Podróże Regiony Słowianie łódzkie

„Przeszłość wydobyta z ziemi”, kilka obiektów łódzkiego Muzeum Archeologicznego

Wiosna sprzyja odkrywaniu. Tym razem wybraliśmy się do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi na wystawę stałą „Przeszłość wydobyta z ziemi”. Do przekroczenia murów monumentalnego budynku Muzeum zachęcił nas przede wszystkim jeden znany nam już wcześniej obiekt – XIII-wieczna krajka z geometrycznym liniowym wzorem, wykopana w Starym Brześciu (okolice Włocławka). Sądząc po chrakterystycznym ukośnym splocie, krajka ta została zrobiona na tabliczkach metodą brokatowania, która polega na użyciu dodatkowej ozdobnej nici do stworzenia wzoru na powierzchni utkanego pasa. Krajka ze Starego Brześcia musiała należeć do kogoś o wysokim statusie, jest w całości ozdobiona złotą nicią.

Jej reprodukcja w wełnie i w znacznie większej skali znalazła się na fartuchu Emi, elemencie jej wczesnośredniowiecznego stroju. Wełniane krajki,  tańsze i bardziej masywne, w przeciwieństwie do tych jedwabnych i bogato zdobionych były używane jako paski i obszycia ubrań bardziej codziennych, noszonych przez mniej zamożnych ludzi.

Wystawa łódzkiego Muzeum obfituje w wiele ciekawych obiektów wczesnego średniowiecza. Wśród nich znajdziemy świetnie zachowaną biżuterię z brązu i żelaza, skórzane obuwie, zdobione grzebienie, korale i wiele innych. Większość obiektów pochodzi z terenów Polski centralnej, głównie dzisiejszego łódzkiego, oraz północnej (Kujawy i Pomorze).

Grzebienie wykonane z kości, datowane na XI-XII wiek, znalezione w rejonie Brześcia Kujawskiego oraz Gdańska

Fragment XIII-wiecznego buta znalezionego w Rozprzy (okolice Piotrkowa Trybunalskiego)

Bursztynowe korale z XII wieku

Naszyjnik z minerałów i szklanych korali, XI wiek, Piotrków Trybunalski

Naszyjnik złożony ze szklanych korali znalezionych w okolicach Łasku oraz Lutomierska (łódzkie), XI-XIII wiek

XIII-wieczny naszyjnik ze szklanych paciorków, Stary Brześć, okolice Włocławka

Korale z fluorytu i bursztynu, XI wiek, Brześć Kujawski

Wczesnośredniowieczne pierścienie z brązu i żelaza

 

Powiązane