Edukacja konferencje Rekonstrukcja historyczna warsztaty Wikingowie

Archeologia eksperymentalna – seminarium w Trondheim

W dniach 21-23 września 2017 nasze stowarzyszenie wzięło udział w seminarium „Norwegian Forum for Experimental Archeology organizowanym przez organizację Hands on History oraz Trondheim Vikinglag. Tematem przewodnim był eksperyment jako metoda badawcza coraz częściej stosowana w archeologii, zwłaszcza przez archeologów – rekonstruktorów oraz instytucje takie jak skanseny i muzea historyczne. Archeologia eksperymentalna to np. budowa łodzi wikińskiej realizowana przez Viking Ship Museum w Roskilde w Danii, testowanie metod używanych w średniowiecznej kuchni czy próba odtworzenia średniowiecznych instrumentów muzycznych.

W wesołej międzynarodowej grupie zastanawialiśmy się, na czym polega i jak daleko sięga „autentyczność” w rekonstrukcji. Doszliśmy do wniosku, że nie jest ona obiektywną cechą, ale zależy od naszych wcześniejszych oczekiwań i wyobrażeń, co można uznać za autentyczne. Te natomiast pochodzą z nauki, ale i kultury poularnej. Wystarczy pomyśleć o steretypie Wikinga – brodatego żołnierza-pirata popularnego wśród publiczności, lecz nie do końca wśród rekonstruktorów. Rozmawialiśmy także o tym, jak organizować imprezy historyczne, aby budować jak najlepszy dialog między organizatorami, widzami, rzemieślnikami i rekonstruktorami.

Ostatniego dnia odbyły się pokazy rzemiosła otwarte dla publiczności oraz  gra – mini escape room, w którym odwiedzający próbowali rozwiązać zagadkę wokół średniowiecznej katedry w Trondheim i króla Olafa Tryggvasona, założyciela miasta. Konstruowanie escape room’u było częścią seminarium, w której  zastanawialiśmy się jakie metody edukacyjne są najciekawsze dla widzów reknstrukcji, odwiedzających muzea i parki archeologiczne. Zagadkę szczęśliwie rozwiązano : )

Archeologia eksperymentalna cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród rekonstruktorów, którzy często łączą wiedzę teoretyczną z chęcią praktycznego odtworzenia narzędzi, metod i technik wytwórczości. Jest popularna w Skandynawii, gdzie muzea i centra edukacji historycznej już od dawna realizują programy edukacyjne poprzez warsztaty i współpracę z rekonstruktorami. Podobny trend powoli rozwija się w Polsce.

Powiązane