SWAR Festiwal Słowian pod Ślężą

W lipcowy weekend 2019 pod Ślężą (okolice Wrocławia) na dwudniowym festiwalu zebrali się miłośnicy tradycji słowiańskiej. Dlaczego tam? Od dawna Ślężę uznaje się za świętą górę Słowian. Odkryto na niej rzeźby kultowe oraz ślady miejsc, w których czczono bóstwa i składano im ofiary. W pobliżu góry archeolodzy odkryli także kurhany oraz ślady osadnictwa w postaci fragmentów chat.

W trakcie Festiwalu Słowian pod Ślężą Stowarzyszenie Wici prowadziło warsztaty naturalnego tkania. Zaprosiliśmy uczestników do złożenia własnych ram tkackich z gałęzi, zawiązania wełnianej lub lnianej osnowy, a następnie tkania na niej za pomocą traw, kwiatów i włóczek. Powstały piękne, letnie i kwieciste prace, które uczestnicy mogli ze sobą zabrać. Cieszymy się, że w warsztatach brali udział rekonstruktorzy, jak i odwiedzający festiwal, dzięki czemu mogliśmy się wszyscy bliżej poznać, zintegrować i polubić.

Festiwal SWAR to miejsce, które łączy rekonstruktorów, miłośników muzyki folkowej, słowiańskiej mitologii, rzemiosł dawnych, sztuki z motywami słowiańskimi oraz etnomody. Okoliczności przyrody sprzyjają spacerom po szlakach, można wybrać się na Ślężę, jak i dwa okoliczne szczyty – Radunię i Wieżycę. W lokalnym schronisku warto spróbować miejscowego piwa (browar znajduje się u podnóża Ślęży).