Rzemiosło tkactwo tkactwo tabliczkowe Tutorial

Tkactwo tabliczkowe – przewodnik cz. 8. Jak dobrać kolory krajki?

Interesuje cię tkanie krajek na tabliczkach, ale nie wiesz jak zacząć? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem. W części 8 omawiamy jak wybrać kolory włóczki. 

W tkaniu nie liczy się pojedynczy kolor, ale to jak kolory ze sobą współgrają. Niektórzy z nas intuicyjnie świetnie dobierają zestawy kolorystyczne, innym sprawia to więcej trudności. Na szczęście doboru kolorów można się nauczyć, wykorzystując kilka podstawowych informacji i narzędzi. 

Pasy tkane na tabliczkach, bardku czy innymi technikami pasamonictwa można podzielić na podgrupy ze względu na ilość użytych kolorów. I tak mamy pasy jednobarwne – wykonane w całości z jednokolorowej włóczki, monochromatyczne – wykonane z włóczki o jednej barwie, ale w wielu odcieniach, pasy dwukolorowe oraz wielokolorowe. Dwa ostatnie typy warto odróżnić, ponieważ są najczęściej spotykane w tkaniu na krosienkach tabliczkowych. W jednej tabliczce może być tyle kolorów ile otworów, czyli w przypadku najbardziej typowych tabliczek – cztery. Ilość kolorów w całej krajce zależy od naszej fantazji. Wzory wykonane są na tabliczkach najczęściej w 2 lub 3 kolorach, dodatkowe kolory mogą pojawić się w krawędziach pasów.

Które kolory do siebie pasują?

Koło barw to proste i wygodne narzędzie, które pokazuje relacje między kolorami. Wyróżniamy na nim kolory podstawowe – czerwony, żółty i niebieski oraz kolory pochodne pochodzące z ich mieszania, np. żółty + niebieski daje zielony. Kolorów podstawowych nie da się uzyskać dzięki zmieszaniu innych barw. Na poniższym kole jest 12 kolorów, z których połowa to kolory ciepłe, a połowa chłodne, choć temperatura koloru na granicy może zmienić się nieco w zależności od zestawienia, w którym się znajdzie. 

Koło barw

Najcieplejszy kolor, pomarańczowy, znajduje się w środku ciepłej połowy koła, która rozciąga się od żółto-zielonego do czerwono-fioletowego. Najchłodniejszy kolor, niebieski, znajduje się pośrodku chłodnej połowy koła, która rozciąga się od czerwono-fioletowego do żółto-zielonego. Czerwono-fioletowe i żółto-zielone to kolory graniczne, które mogą być ciepłe lub chłodne, w zależności od sposobu ich użycia. Dlaczego temperatura barw jest istotna? W tkaninie ciepłe kolory wydają się bardziej widoczne, sprawiają wrażenie, że “wychodzą” z tkaniny. Chłodne kolory mają tendencję do “zanikania”, rozmywania się w tle. Jeśli zależy nam na podkreśleniu elementu wzory warto wykonać go w ciepłych barwach na zimnym tle. 

Rozmieszczenie barw ciepłych i zimnych

Jak używać koła barw?

Koło barw może pomóc w każdej dziedzinie, w której ważne jest zestawienie kolorów, więc i w tkaniu krajek. Trzy podstawowe zestawienia, którymi można się inspirować w doborze kolorów włóczek to: kolory monochromatyczne, pokrewne (analogiczne) oraz dopełniające (komplementarne). 

Kolory monochromatyczne

To odcienie jednego koloru w tym samym trójkącie kolorystycznym na kole barw.

Przykład kolorów monochromatycznych

Pasy  monochromatyczne są minimalistyczne, subtelne, harmonijne. Użycie w krajce jednego koloru lub jego wielu odcieni sprawdza się przy strukturalnych metodach tkania, czyli takich, w których krajka nie jest płaska, ale ma wyraźną, przestrzenną teksturę. Taka technika to np. tkanie z pominięciem jednej lub dwu nici w tabliczce (tzw. technika “Missed-hole”). Użycie jednego koloru lub cieniowanie sprzyja podkreśleniu ciekawej faktury pasa.

Kolory pokrewne 

Inaczej zwane analogicznymi to kolory, które na kole barw ze sobą sąsiadują, znajdują się obok siebie.

Przykład kolorów pokrewnych (analogicznych, sąsiadujących)

Krajki w kolorach pokrewnych są subtelne, przyjemne dla oka, nie rzucają się w oczy. Można je nieco ożywić i przełamać, jeśli zestawi się ze sobą kolory sąsiadujące na granicy ciepłych i zimnych barw, np. zielony (zimny), żółty (ciepły) i pomarańczowy (ciepły).

Kolory dopełniające 

Czyli inaczej komplementarne działają na zasadzie przeciwieństw, które jednak dobrze współgrają i pasują do siebie. Dwa kolory dopełniające to te, które na kole barw leżą naprzeciwko siebie, np. niebieski i pomarańczowy, czerwony i zielony. Silnie skontrastowane barwy sprawiają, że każda wydaje się silniejsza.

Przykład kolorów komplementarnych (dopełniających)

Co ciekawe, kolory dopełniające można zobaczyć bez koła barw. Wystarczy przez kilka sekund wpatrywać się w dany kolor, np. zielony, a następnie przenieść wzrok na białą powierzchnię, żeby na chwilę zobaczyć kolor dopełniający, w tym przypadku czerwony. To zjawisko optyczne nazywa się powidokiem (kontrastem następczym). 

Kolory komplementarne świetnie sprawdzają się w pasach z bogatymi, skomplikowanymi wzorami, ponieważ dobrze eksponują linie i figury. Dzięki temu wzory są wyraźnie widoczne, nawet kiedy używamy bardzo cienkich nici. 

W średniowieczu chętnie sięgano po kontrastujące zestawienia kolorów. Najlepszym przykładem są taśmy tabliczkowe znalezione w Snartemo w Norwegii. Miały skomplikowane wzory geometryczne, a do ich utkania wykorzystano czerwoną, zieloną, niebieską i żółtą nić.

Reguła triady

Jeśli projektujemy krajkę w trzech kolorach warto pomyśleć o triadzie. Jak to zrobić? Na kole barw rysujemy trójkąt równoboczny, zaczynając od koloru, który ma być przewodnim w aranżacji. Dwa kolejne wierzchołki wskażą kolory pasujące do siebie, podbijające się wzajemnie np.: żółty, niebieski i czerwony lub zielony, fioletowy, pomarańczowy.

Przykład kolorów zestawionych wg. zasady triady opartej o trójkąt równoboczny.

Inną metodą jest trójkąt oparty o kolory dopełniające. Ustawiamy jeden wierzchołek trójkąta w głównym kolorze, a dwa pozostałe po obu stronach jego koloru dopełniającego. 

Przykład kolorów zestawionych wg. zasady triady opartej o barwy dopełniające

Reguła rombu

Lub kwadratu, pomaga określić aż cztery pasujące do siebie barwy np. żółty, fioletowy, niebiesko-zielony, i pomarańczowo-czerwony.

Przykład kolorów zestawionych wg. zasady rombu

Wszystkie powyższe zestawienia można testować na kole barw online.

Znane i lubiane

Jest kilka zestawów kolorystycznych, które zawsze się w krajkach sprawdzają. Które to? Warto spojrzeć na stroje ludowe, w których bardzo często zestawiony jest zielony z czerwonym (kolory dopełniające). Jeśli krajka ma być dwukolorowa, dobrze wyglądają ze sobą zestawy ciepły-zimny lub jasny-ciemny. Klasyczne zestawienia to czerwony i czarny oraz czerwony i biały. W przypadku trzech kolorów dobrze wygląda zestaw w kolorze flagi Norwegii – czerwony, granatowy i biały. Jedną z taśm, które wykonałam i która cieszyła się dużym powodzeniem była krajka w kolorach: bordo, ciemny pomarańcz i turkus. Zestaw ten można w przybliżeniu odnaleźć na kole barw w trójkącie, w którym główny wierzchołek jest w turkusie, a bordo i pomarańcz to kolory po obu stronach koloru dopełniającego turkus.

Smoki, wzór inspirowany znaleziskiem z X wieku z Dublina. Autorka: Emilia Pawłusz
Pas inspirowany wzorami ze znalezisk archeologicznych z Birki (IX-X w.) Autorka: Emilia Pawłusz

 

Bibliografia:

COLOR! Everything a Weaver Needs to know. Handwoven Series. Interweave.

https://www.oberlo.com/blog/color-combinations-cheat-sheet

Projekt „Tkactwo tabliczkowe wczoraj i dziś – badania, warsztaty, monografia” zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo

Powiązane