Zszyj się z Łodzią!

„Zszyj się z Łodzią!” to cykl warsztatów i wydarzeń artystyczno-edukacyjnych nawiązujących do włókienniczej historii Łodzi. Celem projektu jest przypomnienie o tym, jak dawne rzemiosła – tkactwo, włókiennictwo, krawiectwo na stałe zmieniły krajobraz miasta. Poprzez działania edukacyjne i artystyczne chcemy włączyć mieszkańców Łodzi w odkrywanie tego dziedzictwa na nowo.

Pierwszy warsztat z cyklu “Zszyj się z Łodzią!” odbył się 10 września 2016. Tego dnia zaprosiliśmy Łodzian na nietypowy spacer, w czasie którego odkrywaliśmy miejsca związane z włókiennictwem, w tym Centralne Muzeum Włókiennictwa. W drugiej części warsztatu wykonaliśmy prace artystyczne z różnego rodzaju tkanin i materiałów. Tematem prac była “moja wymarzona Łódź”. Szyliśmy, cięliśmy, dekorowaliśmy, a w trakcie warsztu można było poznać podstawy szycia na maszynie. Indywidualne prace uczestników zebrane razem stworzyły obiekt artystyczny – mapę miasta, którego chcieliby jego mieszkańcy. Mamy nadzieję, że poprzez twórczą edukację, interakcję i komunikację różnych grup wiekowych nieco zaktywizujemy i włączymy mieszkańców w proces rewitalizacji Łodzi.

Projekt „Zszyj się z Łodzią!” został zainicjowany dzięki wsparciu łódzkiego Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, które przyznało nam dotację w ramach konkursu “Grant na lepszy start” sfinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Dziękujemy!