Z radością informujemy, że Stowarzyszenie Wici otrzymało dofinansowanie na projekt “Dotknij Łodzi! Natura i sztuka łódzkich parków – spacery sensoryczne” w konkursie Urzędu Miasta Łodzi na zadania związane z kulturą, sztuką i ochroną dziedzictwa. Projekt zakłada cykl tematycznych spacerów opartych o edukację sensoryczną skierowanych do mieszkańców Łodzi. Powstaną również filmy edukacyjne upowszechniające wiedzę o kulturze parkowej, o pracy rzeźbiarza, o bogactwie zarówno naturalnym, jak i kulturalnym łódzkich parków.
Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Anna Raczkowska, prezeska Wici, rzeźbiarka i założycielka Hap Hap Studio.
W Łodzi mamy dużo obszarów zielonych i przestrzeni parkowych. Odwiedzamy je codziennie, ale chodzimy utartymi ścieżkami, idziemy na spacer, ale tak naprawdę nie mamy świadomości bogactwa parku z poziomu natury i kultury. Bogactwo naturalne wynika z historii parków. Kiedy parki były zakładane, fabrykanci sprowadzali różne ciekawe gatunki roślin nierodzimych, które możemy podziwiać do dzisiaj. W projekcie skupimy się na tym, żeby podejść do roślin i doświadczyć ich wszystkimi zmysłami.
Jeśli chodzi o aspekt kultury, uważam, że parki to wyjątkowe, otwarte galerie – możemy podejść blisko pomników, podziwiać ich szczegóły, faktury i struktury (moje ulubione słowo! :)). Uczestnicy spacerów będą mogli dowiedzieć się jak powstają rzeźby parkowe. Pokażę od kuchni co składa się na proces tworzenia takich obiektów. W moim polu zainteresowania jest sensoryka – podczas spacerów nie będziemy chodzić utartymi ścieżkami, podejdziemy do rzeźb od strony sensorycznej, czyli pobudzimy zmysły, żeby przypomnieć sobie, jakim są bogatym narzędziem poznawania rzeczywistości, nawet tej codziennej i znanej od lat.
Zapraszam osoby w każdym wieku, poznawanie wieloma zmysłami wspiera dobrostan dzieci, jak i dorosłych.
Anna Raczkowska, rzeźbiarka, pomysłodawczyni projektu
Projekt zakłada realizację szeregu bezpłatnych działań:
a) 2 spacerów sensorycznych dla mieszkańców Łodzi,
b) 1 webinaru o edukacji sensorycznej,
c) 2 filmów edukacyjnych o łódzkich parkach i ich rzeźbach,
d) 1 elektronicznej publikacji edukacyjnej na temat łódzkich parków, którego celem jest zainspirowanie do samodzielnego odkrywania sensorycznych aspektów miejskiej sztuki.
O datach realizacji kolejnych etapów projektu poinformujemy na stronie internetowej oraz fanpage’ach Stowarzyszenia Wici i Hap Hap Studio na Facebooku. Zapraszamy do udziału!
Spacery sensoryczne
W sierpniu 2021 odbyły się dwa spacery sensoryczne, pierwszy w Parku Źródliska w Łodzi, drugi w Parku na Zdrowiu. W czasie spacerów uczestnicy poznawali faktury i struktury powierzchni natury, jak i pomników i rzeźb tworzących parkową galerię sztuki. Dziękujemy za udział odważnym seniorom, którym nie straszna była ani burza ani nowe doświadczenia sensoryczne!
Webinar
27 listopada 2021 odbył się webinar „O dotyku w edukacji – jak tworzyć spacery sensoryczne?”, podczas którego Anna Raczkowska przedstawiła spacer sensoryczny jako metodę edukacji, jak i sposób spędzania wolnego czasu. Zapis webinaru jest udostępniony na kanale YouTube Stowarzyszenia Wici. Z webinaru dowiesz się, jak zaplanować i przeprowadzić spacer sensoryczny w naturze, np. w parku oraz jakie znaczenie ma dotyk w rozwoju dzieci i dorosłych. Webinar kierujemy do wszystkich zainteresowanych rolą dotyku w edukacji i budowaniu dobrostanu, a szczególnie nauczycieli, animatorów, edukatorów i trenerów.
Film – Spacer sensoryczny po parku Helenów
Pierwszy z filmów o kulturze i naturze łódzkich parków. Wybierz się z Anną na jej autorski spacer sensoryczny po parku Helenów. Obudź zmysły i poznaj naturę i kulturę tego wspaniałego parku.
Film – spacer sensoryczny – ASP Łódź
Drugi z filmów projektu Dotknij Łodzi!, w którym Anna Raczkowska opowiada o rzeźbach, materiałach oraz terenach zielonych wokół Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Partner promocyjny: Łódzkie Centrum Wydarzeń.
Zdjęcia, realizacja i montaż filmów: Dzika Kępa Studio.
Zadanie “Dotknij Łodzi! Natura i sztuka łódzkich parków – spacery sensoryczne” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Łodzi. Dziękujemy za wsparcie!
You must be logged in to post a comment.