Festiwal Wikingów w Gudvangen (NO)

Najważniejszym przystankiem podczas naszej podróży po Skandynawii latem 2019 był park historyczny Gudvangen Viking Village. Jest to centrum edukacyjne oparte o ideę skansenu, w którym działa całoroczna wioska wikingów. Pracownicy i wolontariusze z całego świata opowiadają odwiedzającym o czasach wczesnego średniowiecza, pokazują rzemiosła takie jak tkactwo tabliczkowe i na pionowym krośnie, obróbka tworzenie przedmiotów z kości, dzianie na igle, kowalstwo i inne.

Skansen jest położony w bardzo malownicznym terenie fiordu, otoczony z każdej strony górami, z których spływają wodospady. Podobno czasem pada pytanie od turystów, czy pracownicy wioski zakręcają je na zimę 😉 Od wodza wioski wiemy, że wodospady służą mieszkańcom wioski jednak do czegoś innego. Podobno po ich kształcie można poznać, czy w niedługim czasie spadnie deszcz. Próbowaliśmy tej techniki kilka razy i okazała się niezawodna.. albo po prostu w Gudvangen pada codziennie 😉

Festiwal Wikingów w Gudvangen to niecodzienna impreza historyczna. Otwiera się rytuałem dla starych bogów w specjalnie do tego wydzielonej przestrzeni. Wioska ożywa wraz z pojawieniem się turystów, którzy przypływają falami (dosłownie i w przenośni, bo zaraz obok wioski jest przystań promów wycieczkowych oraz przystań kajakowa). Kwitnie handel ręcznio robionymi przedmiotami, w programie są zapasy, gry i zabawy oraz wieczorne spotkania przy muzyce i śpiewie (to już w gronie samych rekonstruktorów). Gudvangen ma bardzo rodzinną, ciepłą i przyjacielką atmosferę. Miejsce podbiło nasze serce i z pewnością będziemy tam wracać.