Noc świętojańska – tradycja integruje!

Nasze Stowarzyszenie realizuje projekty wzmacniające lokalne więzi poprzez działania inspirowane kulturą ludową i tradycyjną. Zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie Okiem Kobiety do współorganizacji Nocy Świętojańskiej, przygotowanie widowiska opartego o dawne tradycje dla mieszkańców gminy Koluszki. Wydarzenie to było doskonałą okazją do snucia opowieści o zwyczajach, dawnych obrzędach, a także  stworzenia przestrzeni do wspólnej celebracji.

Uroczyste otwarcie Nocy Świętojańskiej poprowadzili Burmistrz Koluszek Waldemar Chałat oraz Posłanka Małgorzata Niemczyk. Towarzyszyli im Anna Raczkowska ze Stowarzyszenia WICI, Bogna Stawicka z organizacji KobieTy Łódź, Mariola Garnys z Okiem Kobiety i Adrian Kut z historiakoluszek.pl. Wydarzenie było realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Koluszki.

Jarmark Świętojański 

Obchody rozpoczął Jarmark Świętojański, na którym swoje produkty i działalność zaprezentowali lokalni wystawcy, w tym firmy, organizacje i instytucje. Na scenie pojawiły się dzieci z okolicznych przedszkoli, a publiczność mogła podziwiać występy zespołów artystycznych, w tym Centrum Inicjatyw Artystycznych „Muzyczny Moll” pod kierownictwem Anetty Borowieckiej oraz grupy folklorystyczne, takie jak Zygmuntowiacy, którzy wprowadzili nas w świat tradycyjnej muzyki i tańca.

Sportowe zmagania w szpilkach i z wiankami

Fundacja Małgorzaty Niemczyk dostarczyła emocji, organizując III Bieg w Szpilkach. ŁKS Koluszki przygotował specjalny bieg sztafetowy z wiankiem, angażujące lokalną społeczność do wspólnego świętowania poprzez ruch i zdrową rywalizację.

Wici niosą wieści o Sobótkach

Jako Stowarzyszenie WICI poprowadziliśmy uczestników w świat Sobótek, które przeniosły nas w czasy dawnych wierzeń. O zmierzchu Anna Raczkowska, nasza mistrzyni ceremonii, w asyście nowych członkiń WICI – Katarzyny Deki i Pauliny Górniak, rozpoczęła korowód nad wodę. Za chorągwią Wici ruszyły pochodnie, niesione przez reprezentantów lokalnych organizacji. Nad wodą czekało już rozpalone ognisko przy którym stworzyliśmy krąg i rozpoczęliśmy widowisko, wykorzystując elementy takie jak sól, mąka, zioła. Uczestnicy dołączyli do tańców wokół ognia, ustanawiając lokalny rekord liczby osób tańczących przy ognisku!

Jednym z najważniejszych momentów wieczoru było puszczenie na wodę wianków, uplecionych na stanowisku Koła Gospodyń Wiejskich z Redzenia Starego. Wianki te, zaopatrzone w świece, dawniej były interpretowane jako wróżba dotycząca przyszłego zamążpójścia.

Nocna wędrówka z  pochodniami 

Na zakończenie organizatorzy przygotowali nocny spacer z pochodniami wokół Projektu Lisowice, który zabezpieczała OSP Koluszki. Blask pochodni rozświetlający drogę, tajemnicze opowieści o pałacu i ruiny kaplicy snuli członkowie Stowarzyszenia Historia Koluszek

Tegoroczna Noc Świętojańska była wyjątkowym połączeniem dawnych tradycji i współczesnych form integracji lokalnej społeczności. Cieszymy się, że jako Stowarzyszenie WICI mogliśmy przyczynić się do wskrzeszenia tradycji i stworzenia okazji do wspólnego świętowania, które wzbogaciło życie mieszkańców gminy Koluszki.