Festivalul Roman Dacia Felix

We wrześniu 2017 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w festiwalu archeologicznym poświęconym Dorinowi Alicu, rumuńskiemu archeologowi, który swoją karierę zawodową ukierunkował na badanie ruin Ulpia Traiana Sarmizegetusa (pełna nazwa: Colonia Ulpia Traiana Augusta Dacica Sarmizegetusa). Była to stolica i największe miasto regionu cesarstwa rzymskiego zwanego Dacia Felix. Miasto zostało założone w miejscu obozowiska rzymskiego legionu (Legio V Macedonica) dla weteranów wojen o Dację. 40 kilometrów od tego miejsca znajduje się odkryta przez archeologów pierwsza stolica Dacji Sarmizegetusa Regia, będąca świętym miastem Daków. Odkrycie o wiele starszego miasta założonego przez dawnych mieszkańców Rumunii wywołało w archeologii niemałe zamieszanie i stopniową reorganizację wiedzy na temat najdawniejszej kultury obszaru dzisiejszej Rumunii. Odkryto na  przykład, że dawna stolica posiadała skomplikowany system glinianej kanalizacji. Miasto zostało zniszczone przez Rzymian w 106 roku.

Festiwal odbył się na terenie rzymskiej Sarmizegetuzy. W programie były prezentacje ekwipunku starożytnych żołnierzy rzymskich i dackich, manewry wojskowe, pokaz walk gladiatorów oraz rekonstrukcja przykładowych bitew “o wolność Dacji”. Nie zabrakło także prezentacji zwyczajów, gier i rozrywek charakterystycznych dla Rzymian i Daków. Oczywiście byli też rzemieślnicy, którzy prezentowali swoje techniki i wyroby. Można było także spróbować specjału rzymskiej kuchni: oliwek z miodem!

Jednym z najciekawszych elementów imprezy była rekonstrukcja Dacian Draco, czyli mitycznej istoty będącej fuzją wilka, smoka i węża. Był swoistym sztandarem dackich oddziałów, skonstruowany tak, że podmuchy wiatru wlatujące mu przez pysk dawały wrażenie upiornego wycia. Miał on za zadanie podnosić morale Daków i odstraszać wrogów. Całość rekonstrukcji Dacian Draco zamykał klimatyczny nocny pochód z pochodniami.