Kontynuując serię warsztatów hafciarskich, w sobotę 24 lutego zorganizowaliśmy kolejne spotkanie dla wszystkich chcących dowiedzieć się czegoś i spróbować tego rzemiosła. Tym razem przyjrzeliśmy się haftom bardziej znajomym, słowiańskim, z terenów Polski, Ukrainy, Rosji i Białorusi. Zaprosiliśmy uczestników do wybrania ulubionych wzorów zaczerpniętych ze strojów ludowych oraz tradycyjnego zdobnictwa, przeniesienia ich na tkaninę za pomocą kalki i wyhaftowania ulubionym ściegiem.
Hafty słowiańskie charakteryzują się bogactem kwiatów, przede wszystkich tych, które naturalnie rosną w tym rejonie Europy, czyli tulipanów, maków, kwiatów lnu, koniczyn, słoneczników, czy niezapominajek. Ciekawe są taże motywy mitologiczne, zwłaszcza hafty poświęcone Mokoszy, przedchrześcijańskiej boginii utożsamianej z Matką Ziemią, której wizerunek jeszcze w XX wieku haftowano na obrzędowych ręcznikach na Ukrainie i w Rosji. W kwestii kolorów dominował czerwony i czarny. Czerwony symbolizował słońce, energię, siłę i płodność. Czarny odnosił się do ziemii, z której pochodziło życie. Wierzono, że czarny, tak jak ziemia, ma właściwości absorbujące, zatrzymuje w sobie emocje osoby wykonującej haft. Dlatego też wierzono, że nie powinno się haftować w złym nastroju, chorobie czy gniewie, gdyż to na zawsze zostawi negatywny ślad w tkaninie.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, z pewnością nie są ostatnimi w tej serii! Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za stworzenie wspaniałej atmosfery, Wasze hafty emanowały pozytywną energią 🙂